Tarih: 07-11-2017
GERİ

Kumpas davası haberleri-2

Tahşiye kumpasında FETÖ’ye ceza yağdı 

KEMAL GÜMÜŞ

Tahşiyecilere Kumpas davasında aralarında FETÖ’cü eski emniyet müdürleri ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’ın da aralarında olduğu sanıklara ceza yağdı. Hidayet Karaca 31 yıl 6 ay, eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer 16 yıl 6 ay, eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Yurt Atayün ve Ömer Köse 25 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

KARACA’YA 31 YIL

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, iki yıldır süren yargılamanın ardından sanık Hidayet Karaca’yı toplam 31 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanık Ali Fuat Yılmazer’i toplam 16 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Heyet, eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve Tufan Ergüder’e  toplam 25 yıl altışar ay hapis cezası verdi. Sanıklar Fetullah Gülen ve eski Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun dosyasını, ifadeleri alınamadığı için ayrılması hükmedildi. Heyet, suç tarihinde İstanbul’da görevli eski emniyet müdürleri sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Tufan Ergüder, Erol Demirhan, Yurt Atayün, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, Bayram Özbek ile diğer sanıkları, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 12 yıl hapis cezasına mahkum etti. Aynı zamanda Ankara’daki ‘FETÖ’nün çatı davasında’ yargılanan sanık Hidayet Karaca’yı ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, sanıklar eski polisler Mustafa Uyanık, Rıfat Arslan, Erdem Kısa, Çetin Öztürk ve Recep Güleç’i ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.     

CEZA İNDİRİMİ YOK

Sanıklar Karaca, Yılmazer, Ergüder, Demirhan, Atayün, Köse’nin de aralarında bulunduğu 18 sanığın ‘iftira’ suçundan ikişer yıl   veren mahkeme, cezayı 4 yıl 6 aya yükseltti. Heyet, sanıklar Karaca, Ergüder, Atayün ve Köse’nin de aralarında bulunduğu 12 sanığı ‘resmi belgede sahtecilik’ten dörder yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, bu cezayı da dokuzar yıla çıkardı. Heyet, mahkemeye yönelik olumsuz davranışları göz önünde bulundurarak, sanıklar hakkında herhangi bir ceza indirimine gitmedi.

Beni vuran Cahit Kükey’dir

Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çatı davada sanık Uzman Çavuş Cahit Kükey’in savunması sırasında 15 Temmuz gazisi Ufuk Yegin, “Komutanlık katında beni vuran kişi Cahit Kükey’dir” diye bağırdı. Sanık Kükey’in inkar etmesi üzerine gazi Yegin, “Bu, Mustafa Mengi ve Serkan Candan bize yaylım ateşi açtılar. Bu, beni vurdu. Mengi, 2. ve 3. katlardan bir vatandaşı vurdu.  Eminim. Beni MEBS Başkanlığının odasının orada vurdu” dedi. Gazi Ufuk Yegin, yeniden söz alarak, “Kükey, asansörde göğsüme MP 5 dayadı” dedi. Bunun üzerine sanık avukatları, izleyicilerin bulunduğu tarafa doğru, “Haricen konuşmayın.” diye bağırdı. İzleyiciler de avukatlara tepki gösterdi.

(Kaynak: http://www.star.com.tr/politika/tahsiye-kumpasinda-fetoye-ceza-yagdi-haber-1271466/)

"Tahşiyecilere kumpas" davasında karar

SON DAKİKA HABERİ: "Tahşiyecilere kumpas" davasında karar açıklandı. Hidayet Karaca 31 yıl, Ali Fuat Yılmazer 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ'nün ''Tahşiyeciler grubuna'' kumpas kurduğu iddiasıyla elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 33 sanığın yargılandığı davada, Karaca 31 yıl, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ise 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Gülen ve eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu'nun ifadesi alınamadığı için dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Tahşiye Yayınevi sahibi Mustafa Kaplan, "Sanıklar eylemlerine uyan gerekli cezaları almışlardır" dedi.

FETÖ'nün ''Tahşiyeciler grubuna'' kumpas kurduğu gerekçesiyle aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 23'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada karar açıklanmasının ardından davanın müdahili Kaplan, yaptığı açıklamada "Tahşiye Kumpası" diye bilinen davanın bugün itibarıyla sonuçlandığını ifade etti:

Kaplan, şunları kaydetti:

"Sanıklar eylemlerine uyan gerekli cezaları almışlardır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile gerçek yüzü kamuoyunca da görünen ve dış güçler namına bu ülke aleyhine çalıştığı ortaya çıkan Fetullahçı Terör Örgütü, Kur’an’ı, Hadisi, bu milletin dini duygularını ve ülkede itibar kazanan Risale-i Nur mesleğini tahrif ve istismar ederek kitleler nezdinde taban tutmuş ve aynı zamanda devlet içinde paralel yapılanmaya başlamıştır. Belli bir güce eriştikten ve medya yapılanmasını da tamamladıktan sonra Kur’an’ı, Hadisi ve Risale-i Nur mesleğini alenen bozmakta beis görmemiştir. Saman altından su yürüterek milletin kahir ekseriyetini kandırmaya muvaffak olan örgüt elebaşısı, kendince uygun şartların oluştuğuna kani olduktan sonra maskesini indirerek pervasızca dinde tağyir ve tahribatlarına başlamıştır."

Örgütün gerek devlet içindeki paralel gücü ve gerekse dış mihraklardan gelen ekonomik ve istihbari destekler sayesinde hemen hemen bütün dini gruplara ve STK’lara sızarak kontrol altına aldığını dile getiren kaplan, ağırlıklı olarak Emniyet Teşkilatında kümelenen örgüt üyelerinin, Pensilvanya’daki liderlerinden aldıkları talimatla devletin imkan ve silahlarını kullanarak kumpas kurduklarını anlattı.

Kaplan, bugün karara bağlanan davayla konu üzerindeki sis perdesinin kaldırıldığını sözlerine ekledi.

(Kaynak: https://www.ntv.com.tr/turkiye/tahsiyecilere-kumpas-davasinda-karar,OMReBp_4fUuvF9FKTljHAA)

'Tahşiye'den 31.5 yıl ceza

Ayşegül USTA/İSTANBUL

04.11.2017 - 00:59 | Son Güncelleme: 04.11.2017 - 01:00

TAHŞİYE grubuna kumpas kurmakla suçlanan 33 sanıklı davada mahkemeden 6-31.5 yıl arasında değişen hapis cezaları çıktı. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Ömer Köse, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Kazım Aksoy ve Bayram Özbek’in de aralarında olduğu15 tutuklu sanık hazır bulundu.

8 sanık ise SEGBİS ile katıldı. Son sözleri sorulan sanıklardan Hidayet Karaca, “Hayali bir dizide geçen 2.5 kelime ile 3 yıldır tutuklu yargılanıyorum. Demokrasilerde en önemli unsur basın özgürlüğüdür. Cenabı Allah’tan geleni kabul edeceğiz. Kaderimle kederlenmem” dedi. Eski emniyet müdürlerinden Yurt Atayün ise “Kapalı devreden çıkıyoruz. Söz esas şimdi başlıyor” ifadesini kullandı. 
Mahkeme heyeti, Hidayet Karaca’yı ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olmak, iftira ve resmi belgede sahtecilik’ suçundan 31.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, Tufan Ergüder, Ömer Köse, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Kazım Aksoy ve Bayram Özbek, 16.5 yıl ile 25.5 yıl arasında, diğer 23 sanık ise 6 yıl ile 25.5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 
Firari sanıklar FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün lideri Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun dosyaları ise ayrıldı. 

(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/tahsiyeden-31-5-yil-ceza-40633512)